حرکت قطعات سنگ کره بر روی خمیر کره باعث پیدایش کدام پدیده ها می شود

حرکت قطعات سنگ کره بر روی خمیر کره باعث پیدایش کدام پدیده ها می شود

فکر کنید صفحه 36 علوم ششم حرکت قطعات سنگ کره بر روی خمیر کره باعث پیدایش کدام پدیده ها می شود

حرکت قطعات سنگ کره بر روی خمیر کره باعث پیدایش کدام پدیده ها می شود

فکر کنید صفحه 36 علوم پایه ششم

زلزله:

زلزله یکی از خطرناک‌ترین و تهدیدکننده حیات طبیعی است که هر زمان و در هر نقطه روی زمین می‌تواند به وقوع بپیوندد. بیشتر زمین‌لرزه‌ها با لرزش‌های کوچک رخ می‌دهند, با این حال زمین‌لرزه‌های بزرگ‌تر با لرزش‌های قوی عموماً با لرزش‌های خفیف شروع می‌شوند اما به زودی دچار تکان‌های شدید می‌شوند.

زلزله‌های قوی‌تر عموماً با ارتعاشات بزرگ و شدید در فاصله زیاد از نقطه اصلی برانگیختگی پایان می‌یابند. به تدریج با کاهش پس‌لرزه‌ها کاهش می‌یابد. کانون زلزله, نقطه زیر زمینی است که از آن منشا می‌گیرد. بزرگی و شدت زلزله را می‌توان با استفاده از مقیاس‌های مقیاس ریشتر, مقیاس ریشتر, مقیاس ریشتر و مقیاس ریشتر اندازه‌گیری کرد.

زلزله یک حادثه تهدیدکننده زندگی است که مسئول خسارات عظیم به موجودات زنده و غیر زنده است. پیش از آن, تصور شدت زمین‌لرزه قبل از وقوع آن بسیار دشوار بود. اما امروزه تخمین شدت و شدت زلزله به دلیل پیشرفت ابزاری در جهان آسان شده‌است.

سیل:

سیل در مناطقی است که در آن باران شدید و سیستم زه‌کشی ضعیف وجود دارد. سیل همچنین به دلیل دلایل دیگری از جمله سرریز شدن آب از رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها، طغیان آب در دشت‌ها ناشی از شکستن سد، جریان بیش از حد آب به خاطر ذوب شدن ناگهانی یخچال‌ها به وجود آمده‌است. در مناطق ساحلی، طوفان‌ها و سونامی موجب سیل می‌شوند. سیل می‌تواند منجر به تخریب بزرگ همانند دیگر فجایع طبیعی شود.

چندین شهر و شهر در سراسر جهان از سیل شدیدی رنج برده‌اند که جان مردم و حیوانات را در بر گرفته‌است و منجر به از دست دادن اموال و سایر دارایی‌ها و نابودی خاک و گیاهان شده‌است. کشاورزان به طور عمده تحت‌تاثیر سیل قرار دارند چون محصولاتشان به خاطر وضعیت آب و هوایی خراب می‌شود. آب روزها در یک مکان خاص جمع می‌شود و منجر به شیوع بیماری‌های مختلف می‌شود. وقتی شرایط سخت است، مدارس و ادارات بسته می‌شوند و بدین ترتیب زندگی عادی مردم را آزار می‌دهد. مکان‌هایی که سیلاب‌های شدید با سیلاب‌های شدید مواجه هستند ماه‌ها طول می‌کشد تا دوباره احیا شوند.

آتشفشان:

یک آتشفشان “راکد” چیزی است که سال‌ها فوران نکرده است، اگرچه هنوز مقداری فعالیت در داخل آن وجود دارد. یک آتشفشان “منقرض‌شده” یکی است که دیگر فعال نیست.فوران آتشفشانی زمانی رخ می‌دهد که صخره‌های داغ و گدازه از یک آتشفشان فوران می‌کنند؛ و غواصان و چشمه‌های آب‌گرم فقط آتشفشان ها هستند که آب جوش را در هوا پرتاب می‌کنند. آن‌ها ناشی از گرم شدن گرمای آتش فشانی منجمد و آب زمین هستند.صخره‌های مایع درون یک کوه آتشفشان به نام ماگما و زمانی که شارش می‌کند، گدازه نامیده می‌شود. گدازه تازه از 700 درجه سانتی گراد تا 1200 درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرده و به رنگ قرمز – داغ تا داغ سفید است. خطرناک‌ترین فوران آتشفشانی، فوران کوه سنت‌هلن در واشنگتن است.

طوفان:

طوفان با نگارش دیگر توفان اشتباه نشود(که به معنی توپیدن است)، عبارت است از آشفتگی شدید جوّی و اختلال شدید فشار هوا. گاه بر اثر برخورد دو جبهه هوای سرد و گرم، توفانی به وقوع می‌پیوندد که می‌تواند موجب قطع درختان، خرابی ساختمان‌ها و شکستن شیشه‌ها شود. گردباد در نقاط مختلف به‌صورت تندباد، گردباد دریایی یا گردباد خشکی ظاهر می‌شوند. وقوع طوفان اغلب با باران‌های شدید و سیل‌آسا همراه است. توفان های عظیم و گردبادهای دریایی معمولاً در عرض‌های نزدیک به استوا رخ می‌دهند و از قدرت تخریب زیادی برخوردارند.

چشمه آب گرم:

چشمه آب گرم یا چشمه گرمابی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود. به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها عده‌ای از آن‌ها استفاده درمانی می‌کنند. دلیل گرم بودن آب اکثر چشمه‌های آب گرم، برخورد آب با مواد و املاح زمینی است و در نتیجه ترکیب و واکنش این مواد آب، گرم می‌شود، بر خلاف آنچه که در بین مردم شایع است که گرمای آب به دلیل مواد مذاب داخل زمین است، این نوع از آب گرم فقط در کنار آتشفشان‌ها یافت می‌شود.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: fa.wikipedia.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

حتما بخوانید ...   به نظر شما استفاده ی زیاد از بازی های رایانه ای ممکن است چه ضررهایی داشته باشد

درباره ی admin

lsu,n هستم. نزدیک به 8 سال است که در حوزه ی اینترنت فعالیت میکنم. علایق بنده : وبمستری و نویسندگی وب سایت

همچنین ببینید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

کمک جو