چگونه رزمندگان به منظور عبور از رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند

چگونه رزمندگان به منظور عبور از رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند

چگونه رزمندگان به منظور عبور از عرض رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند علوم هفتم

چگونه رزمندگان به منظور عبور از رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند

چگونگی عبور رزمندگان از رودخانه اروند با ترفند جزر و مد

تعریف رودخانه اروند رود و ویژگی های آن

اَروَندرود یا رود اروند رود پهناوریست در جنوب غربی ایران و در مرز ایران و عراق که از همریزش رودهای دجله، فرات و سپس کارون پدید آمده‌ است. دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون در شهر قرنه در 375 کیلومتری جنوب بغداد به هم می‌ پیوندند. در ازای اروندرود از قرنه تا ریزشگاه آن در خلیج فارس 190 کیلومتر است. ریزشگاه اروندرود در میان شهر ایرانی اروندکنار و شهر عراقی فاو است. بصره، خرمشهر، آبادان، خسروآباد و فاو از جمله بندرهای مهم این آبراه هستند که نقش چشمگیری در رونق بازرگانی منطقه دارند.

هم‌ اکنون 81 کیلومتر از 175 کیلومتر طول اروندرود از محل پیوستن نهر خین به این رودخانه تا مصب آن در خلیج فارس  مرز مشترک ایران و عراق به‌ شمار می‌ آید. عرض اروند رود بین 500 تا 1000 متر و عمق آن بین نه تا پانزده متر در نوسان است و هنگام جزر و مد آب، تغییر می‌ یابد و در عین حال برای کشتیرانی مناسب است.

اروند عرضی متغیر بین 400 متر تا 1000 متر و عمقی تا حدود 18 متر دارد. جریان آب رودخانه اروند از دو رودخانه دجله و فرات در خاک عراق سرچشمه گرفته و رودخانه کارون نیز بداخل آن می‌ ریزد. حرکت آب از شمال به طرف جنوب است که به خلیج فارس منتهی می‌ گردد. آب رودخانه اروند که از دریا تأثیر می‌ پذیرد،

عمدتاً دارای دو حرکت جزر (کاهش ارتفاع آب و حرکت آن به طرف خلیج) و مد (افزایش ارتفاع آب و حرکت آن از دریا به سمت رودخانه) می‌ باشد که مجموعاً در طول شبانه روز، چهار بار تکرار می‌ گردد. ارتفاع آب در عمیق‌ ترین قسمت رودخانه به 25 متر می‌ رسد و اختلاف ارتفاع آب در پایین‌ ترین حالت جزر و بالاترین حالت مد به 5/3 متر می‌ رسید.

عملیات فاو

عملیات والفجر 8 که از آن به عنوان نبرد اول فاو نیز نام برده می‌ شود، عملیات آبی خاکی بود که در آن نیروهای سپاه پاسداران با غافلگیری نیروهای عراقی از اروندرود عبور کرده و شبه‌ جزیره فاو در جنوب عراق را به اشغال خود درآوردند. این عملیات در ساعت 22:10 روز 20 بهمن 1364 با رمز «یا فاطمه الزهرا» در منطقه خسروآباد تا راس‌ البیشه آغاز گردید.

عملیات در شب بیستم بهمن ماه با ترکیبی از صد هزار رزمنده از پنج لشکر ارتش ایران و 50 هزار نیروی پاسدار و بسیجی انجام گرفت. مرحله اول عملیاتی ایذایی بود که به مدت پنج روز در نزدیکی شهر بصره انجام شد. در این مرحله در جبهه شمالی نیروهای داوطلب ایرانی با روش موج انسانی به سمت نیروهای عراقی یورش بردند.

به‌ طور همزمان در جنوب عراق و در نزدیکی فاو، ایرانی‌ ها عملیات را با استفاده از لشکر پیاده‌ نظام مکانیزه شروع نمودند. هر دو عملیات با آتش سنگین عراقی‌ ها مواجه و متوقف شد. در جبهه شمالی عملیات موج انسانی نیروهای بسیجی جان حدود 4000 تن از ایرانی‌ ها را گرفت. عراقی‌ ها با این تصور که هدف اصلی عملیات جبهه شمالی است نیروهای خود را در جبهه شمالی متمرکز کردند.

عملیات همزمان دوم ایرانی‌ ها نقطه جنوبی شبه‌ جزیره فاو را هدف قرار داده بود که در آن ایرانی‌ها با استفاده از قایق‌ های تندرو و قایق‌ های سنگین حامل تانک و تجهیزات زرهی از اروندرود عبور کرده و از شش نقطه در خاک فاو فرود آیند. در طی 24 ساعت ایرانی‌ ها توانستند کل شبه‌ جزیره را به اشغال خود درآورند. هزاران سرباز وظیفه عراقی برای دفاع در برابر تهاجم سنگین آموزش کافی نداشتند و تاب مقاومت در برابر این حمله را نیاوردند. در این تهاجم 4000 نفر از نیروهای وظیفه عراقی کشته شدند و تعداد 1500 نفر از آن‌ها به اسارت درآمدند.

چگونگی استفاده رزمندگان از پدیده جز و مد در رودخانه اروند

نام عملیاتی که در آن از پدیده جزر و مد استفاده شد عملیات فاو است.

دشمن پیش خود فکر کرده بود چون اروندرود یک مانع مطلق است و کسی هم نمیتواند از آن عبور کند برای تجاوز به فکر عبور از این رودخانه نیفتاد. اروند به دلیل ویژگی هایی که در بالا ذکر شد شبانه روز 6 ساعت از آن در حالت جز است و 6 ساعت دیگر هم در حالت مد قرار دارد. بین این 6 ساعت و این رفت و برگشت حدود 45 دقیقه طول میکشد تا مد کامل شود.

مانع اصلی فقط آب نیست بلکه عملیات مهمی در رودخانه در حال شکل گیری است و سرعت آب را تند و کند می کند. موانع دشمن هم در آن سوی رودخانه ایجاده شده است. مانع مستحکمی از آخرین نقطه جذری که تا ساحل اتفاق می افتد و حدود 200 تا 300 متر است.

انواع متعددی از مانع ها ایجاد شده بود مثل مین های مختلف، بشکه های انفجاری و … بر روی میله های خورشیدی هم سیم های خاردار مانند حصیر بافته و تنیده شده بود که در میان آنها انواع مین های قرار گرفته بود.

برای کشتی ها و قایق های هم سنگرهای مارلو و ماژرنو، سنگرها بتنی و مستحکم و اسکله های که در داخل آب ساخته بودند. همه ی این موارد یک نوع سد عظیم برای پدافند به وجود آمده بود که به جز دست یدالهی هیچ دستی قادر به پیروز در این عملیات نبود.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: fa.wikipedia.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

حتما بخوانید ...   بازنویسی مثل اب که یکجا ماند می گندد صفحه 39 دهم

درباره ی admin

lsu,n هستم. نزدیک به 8 سال است که در حوزه ی اینترنت فعالیت میکنم. علایق بنده : وبمستری و نویسندگی وب سایت

همچنین ببینید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید

با نثر ساده و روان زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 13 =

کمک جو