سفارش سئو

چگونه مفهومی درس بخوانیم؟

 

فرا رسیدن امتحانات و فصل درس و تحصیل همیشه همراه است با چالش‌ها و مشکلاتی که ما باید در طول سال یا ترم تحصیلی با آن‌ها دست و پنجه نرم کنیم. درس خواندن شاید یکی از خسته‌کننده ‌ترین کارها برای بسیاری از ما محسوب شود. ولی یاد گرفتن اینکه چگونه درس بخوانیم می تواند آن را برایمان بسیار لذت بخش کند. هرچه با تکنیک‌ها و روش‌های مطالعه جدید آشنا شویم، شانس ما برای لذت بردن از درس خواندن افزایش یافته و دیگر از این کار متنفر نخواهیم بود. مثلا یادگیری مهارتی مثل تندخوانی درس خواندن را برای ما ساده‌تر خواهد کرد. چون با صرف زمان کم مطالب زیادی می آموزیم و این بسیار لذت بخش است. (همین الان در دوره غیر حضوری تندخوانی با 75% تخفیف شرکت کنید.)

مقاله زیر که بر اساس تحقیقی از دانشگاه کارولینا گردآوری شده، حاوی نکات بسیار مهمی است که می‌تواند به ما در درس خواندن کمک کند. پس بیایید با هم یاد بگیریم که چگونه درس بخوانیم.

با مطالعه این مقاله یاد می‌گیریم:

چگونه مفهومی درس بخوانیم؟
تفاوت مطالعه با درس خواندن
تاثیر نقشه‌کشی ذهنی در یادگیری
محل و سبک مناسب درس خواندن
تدریس به خود و دیگران
تاثیر تندخوانی در افزایش عملکرد مطالعه
نقش هدف و تمرکز در درس خواندن

چگونه مفهومی درس بخوانیم، خداحافظی با فراموشی و سطحی خوانی

قبل از هر چیز بد نیست بدانید که یادگیری مفهومی یعنی اینکه ما مطالب را به طور کامل به ذهن بسپاریم. به این ترتیب در یادآوری مطالب نیز مشکل نخواهیم داشت. استفاده از این 10 تکنیک به ما کمک خواهد کرد تا یاد بگیریم چگونه مفهومی درس بخوانیم.
۱- مطالعه کردن با درس خواندن فرق دارد

بسیاری از ما هنگام امتحانات به جای اینکه درس بخوانیم، مطالعه می‌کنیم. مطالعه کردن زمانی است که ما از روی متن کتاب یا جزوه خود می‌خوانیم بدون آنکه خلاصه نویسی کنیم یا قسمت‌های مهم را علامت بزنیم. بهانه اکثرمان هم برای انجام ندادن این کار ها این است که فکر می‌کنیم این تکنیک‌ها وقت زیادی از ما می‌گیرند و باعث می‌شوند که از برنامه‌مان عقب بمانیم. غافل از اینکه اتفاقی که می‌افتد دقیقا برعکس این است. اگر می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه مفهومی درس بخوانیم باید از این تکنیک‌ها بهره ببریم. دلیلش هم آن است که اگر از تکنیک‌هایی مثل یادداشت برداری استفاده نکنیم، مجبوریم مطالبی را که قبلا مطالعه کرده‌ایم را دوباره و چندباره بخوانیم تا آن‌ها را در حافظه‌مان ثبت کنیم.

البته مانند هرکار دیگری، خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری هم اصول خاصی دارد. برای اینکه بتوانیم از مطالبی که خلاصه کردیم به بهترین شکل استفاده کنیم، بهتر است با روش‌های بروز آن آشنا شویم.

خوشبختانه برای بهترین روش خلاصه برداری یعنی روش نقشه کشی ذهنی یک آموزش جامع تهیه کردیم. با روش نقشه کشی ذهنی می‌توانید یک کتاب را در یک برگه A4 خلاصه کنید. با این کار تمام مطالب خلاصه در حافظه تان باقی خواهد ماند.
این دوره در حال حاضر تخفیف 60% دارد که با قیمت خیلی پایین همین حالا می‌توانید تهیه‌اش کنید.(اگر راضی نبودید هزینه کاملا برگشت داده خواهد شد.)
میخواهم خلاصه نویسی با روش نقشه کشی ذهنی را یاد بگیرم
تصویر نقشه کشی ذهنی واقعی
چرا نقشه‌کشی ذهنی؟

استفاده از نقشه‌کشی ذهنی به ما کمک می‌کند تا در مدت زمان کمتری مطالب را مرور کنیم. حتی اگر نتوانیم بعد از اولین مطالعه همه مطالب را یاد بگیریم، دیگر لازم نیست برای مرور کردن مطالب همه کتاب یا جزوه را بخوانیم. بلکه با نگاهی سریع به خلاصه ها و یادداشت‌هایمان می‌توانیم همه چیزهایی که خوانده‌ایم را دوباره به یاد بیاوریم.

در نتیجه شما هرگاه که به مرور مطالب نیاز پیدا کنید، تمامی سرفصل‌ها و نکات کلیدی امتحانی را در اختیار خواهید داشت. آنگاه به جای اینکه بپرسید چگونه درس بخوانیم، به این فکر خواهید کرد که چرا تا الان از این روش استفاده نکرده بودید.
۲- خودتان معلم خود شوید

حتما بخوانید ...   مثل شاهنامه آخرش خوشه صفحه 122 نگارش دهم

این تکنیک با مشخص کردن نقاط ضعف و قوت ما، به ما کمک خواهد کرد که بفهمیم چگونه مفهومی درس بخوانیم. برای اینکار سعی کنید که مطالب را به زبان خودتان و برای دوستان یا حتی خودتان توضیح دهید. تصور کنید که معلم خودتان هستید. سپس هر چه خوانده‌اید را به خودتان تدریس کنید. این کار باعث خواهد شد که بتوانید به خوبی تمام بخش‌هایی که در آنها ضعف دارید را پیدا کنید و فکری برای بهتر شدن در آن‌ها بکنید. هر جایی که احساس کردید نمی توانید آن را به خوبی و درست مثل یک معلم برای خودتان توضیح دهید را یادداشت کنید و بعد از تمام شدن تدریستان دوباره به سراغ آن بروید. همچنین مرور مطالب به زبان خود، می‌تواند یادگیری آن‌ها را برای ما ساده‌تر کند.

اما علاوه بر تمام چیزهایی که گفته شد، شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک خود را محک بزنید. بهتر است در انتخاب سوالات از کتاب‌های کمک آموزشی کمک بگیرید. می‌تواند تعدادی از سوالات آنها را به صورت تصادفی انتخاب کنید. در طول مطالعه نیز مدام از خودتان سوال کنید. به این فکر کنید که اگر معلم یا استاد خودتان بودید از چه بخش‌هایی سوال طرح می‌کردید؟ یا کدام بخش‌ها برایتان مهم‌تر به حساب می‌آمدند؟ سپس آن‌ها را علامت بزنید و سعی کنید دقیق‌تر این بخش‌ها را بخوانید. در صورتی که با تندخوانی آشنایی داشته باشید، تمامی این مراحل با سرعت بیشتری انجام خواهند شد. بدین ترتیب شما وقت بیشتری برای مرور مطالب و تمرین روی نقاظ ضعفتان خواهید داشت.
۳- مشکلات، دوستان شما هستند

نیازی نیست که از مشکلات و نقاط ضعفتان بترسید. در واقع اشتباهات ما دوستانی هستند که به ما کمک می‌کنند تا یاد بگیریم چگونه مفهومی درس بخوانیم. نقاط ضعف ما می‌توانند به پیشرفت ما در مطالعه‌مان کمک بسیاری کنند. بهترین راهکار برای مقابله با اشتباهات و استفاده مفید از آن‌ها افزایش تمرین در این زمینه‌هاست.

کافی‌است زمان بیشتری را به تمرین کردن در زمینه‌هایی که در آن‌ها ضعف دارید اختصاص دهید. حتی بهتر است هر بخشی را که متوجه نشدید ابتدا از استاد یا دبیرتان بپرسید. اگر استاد خوبی داشته باشید قطعا به سوالاتتان پاسخ خواهد داد. برای مثال تمام دوره های ما در مجموعه هوش برتر ایرانیان دارای پشتیبانی و مشاوره هستند و اگر مشکلی یا سوالی داشتید ما پاسخگویتان هستیم.(الان هم اگر سوالی دارید در مورد آموزش تندخوانی یا مهارت‌های مطالعه داشته باشید، می‌توانید در قسمت تماس با ما آن را با ما به اشتراک بگذارید، مطمئن باشید که ما به پرسش شما پاسخ خواهیم داد.)

همچنین بخوانید:
بهترین روش برای درس خواندن در دبیرستان

۴- چگونه مفهومی درس بخوانیم ، محل درس خواندن

چگونه در کتابخانه درس بخوانیم

درس خواندن در کتابخانه یا هر مکان دیگری که عاری از هرگونه صدایی است می‌تواند به ما کمک کند تا در هنگام درس خواندن متمرکز باشیم. اما آیا خود این سکوت نمی‌تواند آزاردهنده باشد؟ تحقیقات نشان می‌دهند که حتی سکوت هم ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد و تمرکز آن‌ها را از بین ببرد. برای فهمیدن اینکه چگونه مفهومی درس بخوانیم باید همیشه این نکته را در نظر بگیریم که چه مکانی بیشتر برای مطالعه ما مناسب است. مکان مناسب برای مطالعه هم درست به اندازه سرعت مطالعه ما مهم است.

بهترین راهکار این است که ابتدا مکان و محل مناسب مطالعه خود را پیدا کنید. سپس آنجا می‌توانید در کنار مطالعه دروس خود، در دوره غیر حضوری تندخوانی ما هم شرکت کنید. این یعنی یک تیر و سه نشان! شما با این کار هم سرعت و دقت مطالعه خود را افزایش داده‌اید، هم دروسی که باید را مطالعه می‌کنید و در نهایت هم محل مناسب برای یادگیری و مطالعه خود را پیدا می‌کنید.

حتما بخوانید ...   متن ادبی صفحه 38 نگارش دوازدهم

این مقاله را از دست ندهید!

درس خواندن در کتابخانه بهتر است یا در خانه؟
۵- از روزهای خلوت بهره ببرید

وقتی حرف از روزهای خلوت می‌شود، ناخودآگاه یاد جمعه‌ها می‌افتیم. اما منظور ما روزهایی است که کار کمتر و زمان بیشتری داریم. سعی کنید مطالب را به صورت بخش بخش در آورده و آنها را در طول هفته بخوانید. سعی کنید روزهایی را که زمان بیشتری را در اختیار دارید به اینکار اختصاص دهید که تمام مطالب را دوره کنید. این روش بهتر از آن است که تمام مطالب را در شب امتحان و یکباره بخوانید. این تکنیک خصوصا در مواردی به کار ما می آید که در حال آماده شدن برای امتحانی مهم مثل کنکور یا آیلتس هستیم، اما هنوز نمی‌دانیم که چگونه مفهومی درس بخوانیم.
ویدئو آموزش رایگان برنامه‌ریزی حرفه ای به روش GTD می‌تواند خیلی در این زمینه کمکتان کند.
۶- چگونه با استفاده از مهارت‌های یادگیری درس بخوانیم؟

استفاده از مهارت‌های یادگیری همیشه می‌توانند درس خواندن را برای ما لذت بخش کنند. به همین دلیل هم اگر هنوز نمی‌دانید چگونه مفهومی درس بخوانیم؛ بهتر است علاوه بر یادگیری تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه خود، به دنبال مهارت‌های حافظه نیز بروید. در واقع مهارت‌های حافظه مکمل تندخوانی هستند. در حالی که تندخوانی به شما کمک می‌کند مطالب را با سرعت و دقت بیشتری مطالعه کنید، تکنیک‌های حافظه هم یادآوری مطالبی که مطالعه کرده‌اید را برای شما ساده‌تر خواهند کرد.

البته جای نگرانی نیست… تقویت حافظه تکنیک‌ها و روش‌های ویژه‌ای دارد که ما همه‌ی آن‌ها را جمع کرده‌ و آموزش داده‌ایم…
به کمک این تکنیک‌ها تمام مطالبی را که مطالعه کردید کامل در ذهنتان باقی خواهد ماند و هرگز فراموش نخواهند شد.
دوره جامع تقویت حافظه به مدت محدود و با بیش از 85% تخفیف در اختیار شماست! چه فرصتی از این بهتر برای یادگیری تکنیک‌های حافظه؟!

۷- مطالب را به دیگران تدریس کنید

تدریس مطالب به دیگران راه‌حل دیگری برای سوال چگونه درس بخوانیم است. بعد از اینکه مطالعه کردید، سعی کنید تمام مطالبی را که خوانده‌اید به وسیله همان نقشه کشی ذهنی دسته بندی کنید. سپس درست مثل یک معلم این مطالب را به خود یا دیگران تدریس کنید. دلیل این کار چیست؟ وقتی شما با یک انسان دیگر روبرو هستید، مسلما با سوالاتی از جانب او مواجه خواهید شد. هر سوال می‌تواند دید مثبتی از نقاط ضعفتان به شما ارائه دهد. شما هم بعد از این اتفاق خیلی زود به سراغ این موارد رفته و با تمرین و مطالعه بیشتر، آنها را نیز یاد خواهید گرفت.

شما جتی می‌توانید پس از یادگیری مهارت‌های مطالعه مثل تندخوانی، همین مهارت‌ها و نکات مربوط به آن‌ها را نیز به دیگران تدریس کنید. به این ترتیب بار دیگر آن‌ها را مرور کرده‌اید. این تکنیک در واقع مرحله پایانی هرم یادگیری است. تمامی مراحل یادگیری در این هرم به ترتیب از آشنایی سطحی تا تسلط کامل بر موضوع شرح داده شده است.

آشنایی بیشتر در:

هرم یادگیری؛ از تعریف تا تاثیر
۸- چگونه درس بخوانیم ؛ ازهدفگذاری غافل نشوید!

هدفگذاری یکی از مهمترین اصول برای رسیدن به موفقیت در هرکاری است. در واقع درس خواندن بدون هدف تقریبا هیچ فایده‌ای برای ما نخواهد داشت. برای همین هم بهتر است که حتی قبل از شروع درس خواندن، برای آن هدف داشته باشید. این هدف گذاری باید به دو صورت باشد. در درجه اول باید هدف بلند مدتی مثل قبولی در یک آزمون را انتخاب کنید.

سپس به سراغ اهداف کوتاه مدت بروید. در این بخش باید گام‌هایی که باید برای رسیدن به هدف بلند مدت خود بردارید را انتخاب کنید. مثلا اینکه امروز چه مطالبی را مطالعه کنیم، تا کی برای تمام کردن یک کتاب درسی وقت داریم و چیزهایی از این دست در هدف گذاری کوتاه مدت ما جای می‌گیرند.

حتما بخوانید ...   درک مطلب صفحه 16 فارسی ششم

البته گاهی در هدفگذاری برای مطالعه تنبلی و اهمال‌کاری می‌کنیم. خود این موضوع به خاطر نبود علاقه به درس خوانی و مطالعه است. یکی از دلایل نداشتن علاقه به مطالعه نتیجه نگرفتن است. وقتی موضوعی را مطالعه می‌کنیم ولی نمی‌توانیم از آن به درستی استفاده کنیم، علاقه‌مان به درس خواندن کاهش می‌یابد.
تصویر تندخوانی تایفون

یکی از مهارت‌هایی که در ادامه نیز به آن خواهیم پرداخت مهارت تندخوانی است. یادگیری این مهارت کمک می‌کند سریع‌تر و با کیفیت بیشتری مطالعه کنیم و بازخورد بهتری بگیریم. شما می‌توانید با شرکت کردن در دوره تندخوانی علاقه خود را به مطالعه افزایش دهید. در این صورت دیگر برای مطالعه کردن تنبلی نخواهید کرد…

۹- سبک یادگیری مناسب خود را پیدا کنید

ما آدم‌ها علیرغم تمام شباهت‌هایی که به یکدیگر داریم، تفاوت‌های بسیاری هم با هم داریم. یکی از این تفاوت‌ها در نحوه یادگیری مطالب است. جالب است بدانید که تقریبا هر فرد با استفاده از ابزارهای مختلفی مطالب را می‌آموزد. از فیلم و آهنگ گرفته، تا شعر و ادبیات و داستان سرایی. همه این موارد می‌توانند ابزار مناسبی باشند برای یادگیری بهتر شما. پس قبل از هرچیز بهتر است که با سبک های یادگیری آشنا شوید و بهترین آنها را برای خود انتخاب کنید. انتخاب سبک یادگیری مناسب، هم میل شما به درس خواندن را افزایش می‌دهد و هم درس خواندن را برای شما به امری ساده تبدیل می‌کند. چرا که دیگر لازم نیست برای یادگیری هر نکته با خود کلنجار بروید.
۱۰- داشتن تمرکز کافی، راهکار آخر چگونه درس بخوانیم

انجام هر کاری بدون تمرکز، نتیجه دلخواه را برای ما به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل هم بهتر است که در هنگام مطالعه یک متن، تمرکز خود تنها به آن معطوف کنید. برای دستیابی به ذهنی متمرکز، در اولین قدم لازم است که محیط مطالعه خود را تمیز کنید. یک میز مطالعه شلوغ می‌تواند موجب عدم تمرکز و حواس پرتی شود و تمرکز شما را به هم بزند.

دومین راهکاری که می‌تواند به شما در حفظ تمرکز هنگام مطالعه کمک کند، استراحت کردن است. مغز شما بعد از مدت کوتاهی خسته شده و به استراحت کردن نیاز پیدا می‌کند. برای همین هم به شما پیشنهاد می‌کنیم بعد از هر یک ساعت مطالعه یک ربع تا بیست دقیقه استراحت کنید. اینگونه مغز شما هم خسته نشده و تمرکزش را از دست نخواهد داد.

بر خلاف باور بیشتر مردم، در کنار افزایش سرعت، دقت شما را نیز افزایش می‌دهد. درست مثل راننده‌ای که هنگام رانندگی با سرعت بالا نیازمند دقت بیشتری است، هنگام تندخوانی هم شما به این نیاز دارید که تمرکز و دقت بیشتری داشته باشید. به این ترتیب مطالب را با همان یکبار خواندن یاد خواهید گرفت.

البته راهکارهای زیادی برای افزایش تمرکز وجود دارد. به همین دلیل هم ما در دوره جامع ذهن متمرکز مبحث تمرکز و تکنیک‌های مربوط به آن‌را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده و آموزش داده‌ایم. شما با شرکت در این دوره با بهترین راهکار های افزایش تمرکز آشنا خواهید شد.

یادگیری بهترین تکنیک‌های افزایش تمرکز در مقاله:

تمرکز بی‌نهایت؛ راهنمای افزایش تمرکز

آیا تندخوانی به ما کمک می‌کند که یاد بگیریم چگونه مفهومی درس بخوانیم؟

در مورد مهارت‌ها صحبت کردیم و حیف است که حرفی از تندخوانی به میان نیاوریم. تکنیک‌هایی که در تندخوانی یاد می گیریم هم تمرکز ما را افزایش می‌دهند و هم سرعت ما را در درس خواندن تا 4 برابر افزایش میدهد. یعنی شما بجای خواندن یک کتابی که الان میخوانید می‌توانید 4کتاب مطالعه کنید!
آموزش تندخوانی علاوه بر اینکه در وقت و هزینه ما صرفه‌جویی می‌کند، با بالا بردن سرعت مطالعه شما دقت تان را حین مطالعه افزایش می‌دهد.

درباره ی admin

مسعود عسگری نزدیک به 8 سال است که در حوزه ی اینترنت فعالیت میکنم. علایق بنده : وبمستری سئو توسعه وب طراحی سایت برنامه نویسی و نویسندگی وب سایت

همچنین ببینید

لوگو مرجع انشا

جواب قلمرو زبانی ۱ و ۲ صفحه ۴۳ درس پنجم کتاب فارسی پایه یازدهم

پاسخ قلمرو زبانی درس آغازگری تنها فارسی یازدهم ۱_ هم آوای کلمه صفیر را بنویسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =