2

با مراجعه به منابع معتبر و مستند درباره عملیات های دوران دفاع مقدس

با مراجعه به منابع معتبر و مستند درباره عملیات های دوران دفاع مقدس

با مراجعه به منابع معتبر و مستند درباره عملیات های دوران دفاع مقدس جدولی مانند جدول زیر تهیه و کامل کنید

با مراجعه به منابع معتبر و مستند درباره عملیات های دوران دفاع مقدس

فعالیت صفحه 39 آمادگی دفاعی نهم

1- عملیات بیت المقدس در مهرماه سال 1360 با رمز یا علی بن ابی طالب (ع) جهت آزادسازی خرمشهر اتفاق افتاد.

2- عملیات طریق القدس در 8 آذرماه 1360 با رمز حسین بن علی (ع) جهت آزادسازی بستان و 70 روستای منطقه و 5 پاسگاه مرزی.

3- عملیات کربلای 5 در اسفندماه 1365 با رمز یا زهرا (س) جهت آزادی 15 کیلومتر از کشور.

4- عملیات بدر در اسفندماه 1363 با رمز یا فاطمه زهرا (س) جهت مورد هدف بودن شهرهای عراق به ویژه بصره.

5- عملیات فتح المبین در 2 فروردین 1361 با رمز یا زهرا (س) جهت بازپسگیری 2500 کیلومتر مربع از خاک ایران از نیروهای عراقی- آزادسازی جاده استراتژیک دزفول تا دهلران- تصرف چاه‌های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه- اسارت 15000 سرباز عراقی توسط نیروهای ایرانی.

با مراجعه به منابع معتبر و مستند درباره عملیات های دوران دفاع مقدس

6- عملیات محرم در 10 آبان 1361 با رمز یا زینب (س) از اهداف این عملیات بازیابی روحیه رزمندگان ایرانی بعد از شکست در عملیات رمضان بود-تصرف منابع نفتی موسیان و بیات و همچنین حوضچه‌های نفتی زبیدات که مشتمل بر 700 حلقه چاه نفتی بود- تصرف جاده طیب به شهرانی-تصرف جاده تدارکاتی بغداد به بصره-رسیدن نیروهای به نقطه مرزی به طول 50 کیلومتر.

7- عملیات والفجر 1 در 21 فروردین 1362 با رمز یا الله- یا الله- یا الله جهت دستیابی نسبی نیروهای ایرانی به ارتفاعات موردنظر- ضعف فرماندهی نیروهای زمینی به جهت اتکای بیش از حد به واحد توپخانه- ناکامی در الحاق یگانها به یکدیگر بعد از پایان عملیات- عقب‌نشینی نیروهای ایرانی به مواضع قبلی بعد از چند روز.

8- عملیات خیبر در 3 اسفند 1362 با رمز یا رسول الله (ص) جهت در محور شمالی عملیات (العزیز) نیروهای ایرانی توانستند خود را به رودخانه دجله رسانده و تردد خودروهای راه بصره به بغداد را قطع کنند- تصرف دو جزیره مجنون به مساحت 160 کیلومتر مربع.

عملیات های بزرگ دو دروان دفاع مقدس

9- عملیات ثامن الائمه در 5 مهر 1360 با رمز نصرمن‌الله و فتحٌ‌قریب جهت بازپسگیری ساحل شرقی رودخانه کارون- خارج کردن آبادان از محاصره یکساله- آزادسازی بیش از 150 کیلومترمربع از اراضی اشغال شده توسط ارتش عراق- کلاسیک‌ترین عملیات نیروهای ایرانی در طول جنگ که کاملاً بر پایه اصول نظامی بود.

10- عملیات کربلای 4 در 3 دی ماه 1365 با رمز محمد رسول الله (ص) جهت لو رفتن طرح عملیات پیش از آغاز آن توسط هواپیماهای آواکس- مسدود کردن حفر کانال در معبر اصلی محور و پر کردن آن با مازوت جهت زمین گیر کردن نیروهای ایرانی- شکست خوردن نیروهای ایرانی در تصرف کردن جزایر ام‌الرّصاص و ابوالخطیب بعد از 48 ساعت و دستور توقف عملیات توسط فرماندهان.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: ویکی پدیا

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

حتما بخوانید ...   انشا به روش جانشین سازی درباره گوسفند

درباره ی admin

مسعود عسگری نزدیک به 8 سال است که در حوزه ی اینترنت فعالیت میکنم. علایق بنده : وبمستری سئو توسعه وب طراحی سایت برنامه نویسی و نویسندگی وب سایت

همچنین ببینید

لوگو مرجع انشا

جواب باهم بیندیشیم صفحه 20و21 شیمی یازدهم_بخش اول

21 1 در این نوشته پاسخ پرسش‌های “الف و ب و پ” را می‌خوانید.   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =